Powrót do korzeni

Chociaż powstają coraz nowocześniejsze technologie, starsze wcale nie odchodzą w zapomnienie. Wręcz przeciwnie, stają się pożądaną klasyką i artykułami luksusowymi. Właśnie takim rozwiązaniem jest Letterpress, który stanowi jedną z najstarszych technik druku. Chociaż jest wymagający czasowo, to nadal nie został całkowicie wyparty przez inne masowe technologie.

 

Tłoczenie dowolnych form i czcionek polega na wykorzystaniu wypukłych matryc, które nanoszą tusz na powierzchnię papieru, tworząc przy tym charakterystyczne wgłębienia, nadające kompozycji trójwymiarowego efektu.

Każdy kolor jest nanoszony przy wykorzystaniu innej matrycy, dlatego produkty tego typu są przeważnie tworzone w minimalistycznym stylu, na który składają się jedynie dwie lub trzy barwy.

Bardzo często kompozycję dopełnia tzw. blindprint, czyli tłoczenie grafiki bez użycia farby. Zabieg tego typu wywołuje interesujący efekt, który sprawia, że kompozycja jest wzbogacona o efektowną grę cieni.

 

Czasochłonność ich tworzenia sprawia, że powstają przeważnie w stosunkowo niewielkich nakładach. Niska dostępność i elegancki wygląd sprawiają, że Letterpress stał się metodą luksusową.

 

Wykorzystuje się go głównie w produkcji:

  • wizytówek
  • zaproszeń
  • etykiet
  • zawieszek
  • dyplomów
  • podkładek
  • kart okolicznościowych

 

Decydując się na wydruk, warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wykorzystywanego papieru. Kluczową rolę odgrywa jego gramatura, ponieważ od niej zależy maksymalny rozmiar powstających tłoczeń.

W przypadku cienkich arkuszy, odciśnięte wzory będą znacznie płytsze, a co za tym idzie, subtelniejsze. Grubszy papier pozwoli na stworzenie głębszych i bardziej wyrazistych wzorów.

 

Bardzo ważna jest także wielkość i szerokość liter. W tej metodzie najlepiej sprawdzają się cienkie linie oraz elementy niewielkich rozmiarów. Na większy rozmiar tłoczonych wzorów warto zdecydować się przy wykorzystaniu druku odwróconego lub techniki blindprint, gdyż kompozycja uzyskana w ten sposób stanie się bardziej czytelna.

 

Klasyczne metody z biegiem lat nie odchodzą w zapomnienie. Zamiast tego stają się wyszukanym narzędziem, które pozwoli na stworzenie oryginalnych projektów, nawiązujących do stylu retro.